Feokromasitoma
Feokromasitoma
Bu yazı kez okundu.
13 Haziran 2013 17:58 tarihinde eklendi

, adrenal medullanın (böbrek üstü bezlerin) iç kısmında gelişen ve aşırı adrenalin (epinefrin) ve noradrenalin (norepinefrin) üretilmesine neden olan kromaffin hücrelerinin tümörüdür.

nocanvas feokromasitoma 300x289  Feokromasitoma

Etyoloji: Sebebi bilinmemekle birlikte genetik ya da diğer endokrin neoplazma tipi hastalıklarıyla bir arada görülebilir. Hemen hemen her yaşta görülmekle birlikte, her iki cinste 20-50 yaşlarda daha sık görülebilir.

 

Belirtiler ve Bulgular

Belirtiler, adrenalin ve noradrenalin salgılarındaki değişime bağlı olarak görülür. Ani gelişen hipertansiyon atakları ve buna bağlı olarak;

 

*Baş ağrısı,

*Gözlerde uçuşan sinekler,

*Çarpıntı,

*Terleme,

*Bulantı,

*Kızarıklık ya da solukluk,

*Anksiyete,

*Panik bozukluk,

*Göğüs ağrısı,

*Kulakta uğuldama,

*Kilo kaybı,

*Hiperglisemi,

*Kardiyomiyopati görülür

*Kan basıncı bazen çok daha fazla artar ve buna bağlı olarak;

*Ani gelişen serebrovasküler problemler,

*Miyokart infarktüsü gelişebilir. Ataklar, hastalık ilerledikçe sıklaşır, haftada birkaç kez görülebilir. *Yemek yeme, basit egzersizler atakları tetikleyebilir.

 

Tanı Yöntemleri: Anamnez, fizik muayene ve 24 saatlik idrarda katekolamin (adrenalin ve noradrenalin) miktarları ve VMA (vanilmandelik asit-adrenalin ve noradrenalin yıkım ürünlerinden biri) bakılır. Bu oranların artmış olması ile tanı konur. Testten önce bu oranları arttıracak stres ve egzersizlerden hastaların sakınmaları gerekir. Radyolojik incelemelerle, BT incelemeleri ile varsa 1 cm üzerindeki tümörler tespit edilebilir. MR ile daha detaylı bilgi elde edilebilir.

 

Tedavi: İlaç tedavisi, tansiyon yükseldiği zaman uygulanabilirse de geçici bir çözümdür; etkili ve kalıcı ilaç tedavisi yoktur. Etkili ve kesin tek tedavi Şekli ise cerrahi olarak tümörün çıkarılmasıdır.

 

 

 

Google Aramaları:

Yazar
Savaş AKKAYA
Yorumlar

Bu Yazıya 0 Yorum Yapılmış

Henüz yorum yapılmamış

Yorum Yap

Reklam
Copyright © 2014. Tüm Hakları saklıdır. Sağlık Bilgi Kaynağı ve Sağlıklı Yaşam Bilgileri
yukarıya Çık
abiyeLustralyeşil kahve orjinal liposhot